מהם השיקולים היום לבחירת מקצוע יציב ומכניס

רבים מרגישים מבולבלים בהגיעם לשלב בו הם צריכים לבחור את הכיוון התעסוקתי שלהם בחיים.

בדרך כלל השלב הזה מגיע לאחר סיום מסגרות שנקבעו בעבורינו, בין אם מדובר בצבא, שירות לאומי או לימודים בבית הספר.

כעת, הגיע השלב לבחור בעצמנו מה יהיה בעתידנו.

מרגישים אבודים? הכנו לכם מספר עצות על מנת לבחור את המקצוע המתאים לכם.

 

שכר גבוהה וביטחון תעסוקתי

מחקרים מראים כי בגילאים הצעירים הנטייה היא לבחור במקצועות המבטיחים שכר גבוהה ויציב, ואילו החל מגיל 40 הנטייה היא לבחור במקצוע משיקולים של מהות המקצוע והתעסוקה בו. לכן, אם אתם צעירים, זה טבעי שתמשכו אחר מקצועות המבטיחים שכר גבוהה, כגון מדעי המחשב.

עם זאת, נמליץ לכם לבחון קודם כל האם יש לכם זיקה בסיסית ועניין במקצוע המכניס. תקופת התואר היא אינטנסיבית, וחבל לעבור אותה ללא זיקה או סקרנות סבירה בתחום אותו אתם לומדים. יתכן כי תוכלו למצוא מגוון של תחומים מכניסים שלא הכרתם, להם יש לכם זיקה גבוהה יותר מלאחרים.

 

החלום של אבא ואמא

פעמים רבות, ההורים עלולים להשפיע על החלטות הילדים שלהם לגבי עתידם. לרוב השפעה זו נעשית ללא מודעות הילד, ולעיתים ההוריה אף יכול לעשות זאת בחוסר תשומת לב. כך, הורה שחלם לעסוק בתחום מסוים ולא הגשים זאת, עלול להשפיע על ילדו לבחור בתחום זה גם אם הוא לא מתאים לו.

לכן, שימו לב לתחומים המעניינים אתכם וחשבו – מדוע חשבתי על מסלול זה? עד כמה הוריי השפיעו על בחירתי? האם המקצוע הזה באמת מעניין ומתאים לי? אם גיליתם שרציתם להיות עורכי דין רק כי ההורים שלכם שכנעו אתכם שזה מקצוע טוב, אבל אתם בכלל אנשי מחשבים בנשמה, בוודאי שעדיף לכם לשנות כיוון.

 

ערכו רשימות

עדיין מבולבלים? אם יש יותר מידיי תחומים שמעניינים אתכם, או ששום דבר לא קוסם לכם במיוחד, נראה שהעניין מורכב יותר. נמליץ לכם לנסות ולערוך את הרשימות הבאות:

  • תחומים שדמיינתם את עצמכם עוסקים בהם והרגשתם טוב עם הדמיון הזה
  • תחומים בהם אתם יודעים שאתם מוכשרים בהם
  • ערכים מרכזיים שחשובים לכם
  • משאלות שיש לכם

נסו לבחון את נקודות ההשקה בין הרשימות. יתכן שיהיה תחום אחד שישתקף באופן מיוחד ברוב הנקודות שרשמתם לעצמכם ברשימות השונות. במקרה זה, כדאי לכם לשקול את התחום שבלט כאופציה חזקה.

 

הלימודים הם אמצעי

זכרו – המטרה היא אינה הלימודים עצמם. הלימודים הם האמצעי להשגת תעסוקה. לכן, נסו לחשוב יותר על המקצוע בו תרצו לעסוק, ורק בהתאם לכך להחליט כיצד ייראה מסלול לימודיכם. כך, תהיה לכם יותר מוטיבציה לסיים את הלימודים האינטנסיביים בהישגים הכי טובים שתוכלו.

 

לסיכום

בחירת מקצוע היא עניין סבוך ולא פשוט עבור רבים מהאנשים. עכבו אחר המלצותינו ואנו מקוות שהם יעזרו לכם למצוא את ייעודכם האמיתי!

איש בודק מחשב

 

מטבעות
מה היה לנו עד עכשיו?