שיטות שונות בהן תוכלו להשתמש כדי לאתר נזילות במערכת האינסטלציה שלכם

מערכת האינסטלציה בבית מגורים, משרד או בית עסק, מורכבת משתי מערכות.

האחת היא הצנרת אשר מובילה מים זורמים ונקיים המשמשים לשתייה או מקלחת.

המערכת השנייה היא מערכת הניקוז המובילה את המים שנעשה בהם שימוש אל מחוץ למבנה ומשם אל מערכת הביוב.

נזילה עשויה להתרחש בכל אחת ממערכות אלו וישנן מספר דרכים לאתר את הנזילות הללו.

 

נזילה בצנרת המים הנקיים

הצינורות המזרימים מים אל תוך הבית או כל מבנה שימושי אחר, מצויים באופן תמידי תחת הפעלת לחץ. אותו כוח דוחף את המים באופן רציף אל תוך הצנרת על מנת לייצר אספקה קבועה של מים ובזרם בעל קצב זרימה גבוה על מנת שלצרכן יהיה מנעד שליטה רחב בלחץ המים היוצא מהברז, באמצעות שליטה על טווח פתיחתו של הברז שבבית.

מקרה של נזילה במים הנקיים הוא מצב של זליגה תמידית מתוך נקודה שאינה הרמטית או שנשחקה באחד הצינורות, אל תוך הקיר, הרצפה או בחלק חשוף של הצינור. הדבר תלוי בנקודה בה מתרחשת הנזילה. איתור הנזילה הוא פעולה מורכבת אשר נעשית על ידי איש מקצוע אותו ניתן למצוא בכתובת https://www.meaterms.com.

 

נזילה במערכת הניקוז

בשונה ממערכת המים הנקיים, המים במערכת הניקוז זורמים בלחץ שמופעל כתוצאה מכוח המשיכה ולא כתוצאה מפעולת משאבה. הזרימה של מים במערכת הניקוז הוא בתדירות נמוכה, למשל, כאשר שוטפים את הכלים, מפעילים מדיח או מתקלחים.

נזילה במערכת הניקוז תתרחש כאשר קיים חור או סדק מאחד מהצינורות שמובילים את מי הניקוז אל מערכת הביוב או כשל בנקודות החיבור בין צינורות אלו. דוגמה לנזילה נפוצה היא נזילה בסיפון. הסיפון מצוי מתחת לכיורים בבית והוא מבודד בין מי ניקוז לפסולת מוצקה. לעיתים הסיפון אינו מוברג היטב וישנה זליגה קבועה של מים מתוכו אל ארון המטבח או ארון האמבטיה.

 

איתור נזילה במערכת המים הנקיים

מאחר שבמקרה של נזילה במערכת המים הנקיים, קיימת למעשה זליגה תמידית של מים מתוך הפגם שבמערכת הצינורות, ניתן יהיה להבחין בכך באמצעות שעון המים. על שעון המים אשר מונה את היקף שימוש המים של הצרכן, מצוי גלגל קטן אשר מסתובב כל אימת שקיימת זרימה של מים.

בשלב ראשון יש לוודא כי כל ברזי הבית סגורים לרבות ברזי הניאגרה. לאחר מכן, יש לבדוק את שעון המים ולנסות להבחין האם קיימת זרימה. במידה שישנה זרימה, פירוש הדבר שישנה נזילה. לאחר שאותרה נזילה, יש למצוא את מקורה וזאת על ידי שימוש באחת מהשיטות הנפוצות להלן:

  1. שימוש במצלמה תרמית – אמצעי מתקדם שמאפשר איתור נקודות רטיבות ללא פירוק קודם את ריצוף או טיח.
  2. חיפוש ויזואלי של נקודות רטיבות – לעיתים גם הבחנה באזור שצבר עובש באופן ממוקד, יעיד על הנקודה בה נמצאת הנזילה.
  3. שימוש במצלמת סיב אופטי- פתרון חדשני ומתקדם שבו מוחדרת מצלמה אל תוך הצינור ודרכה ניתן לראות היכן מתרחשת הנזילה.

 

איתור נזילה במערכת הניקוז

מאחר שבשונה ממערכת המים הנקיים, מערכת הניקוז אינה מאופיינת בזרימה קבועה, ניתן לבודד כל נתיב ניקוז, למנוע זרימה של מי ניקוז דרכו ובהפעלה מפוקחת ומבוקרת של הזרמת מי ניקוז, ולבדוק היכן נוצרת רטיבות.

יחד עם זאת, במקרים מסוימים יהיה צורך לעשות שימוש באמצעים מתקדמים כגון מצלמה עם סיב אופטי שתאתר חדירת שורשים או סדקים במערכת הניקוז או שימוש במצלמה תרמית שתסייע באיתור נקודות רטיבות ללא פירוק חלקים מהמבנה.

 

לאתר נזילה זה עסק למקצוענים

נזילה מזיקה לכיס גם בהיבט של הגדלת חשבון המים וגם ביצירת מפגע בנקודה שבה עובר הצינור שהיא לרוב קיר או רצפה ואשר ללא טיפול מהיר, תגרור הוצאות על שיפוץ, ניקוי וצביעה של האזור בו התרחשה הנזילה. הפתרונות לנזילה כרוכים בשילוב של ידע מקצועי עם אמצעים חדישים שמאפשרים איתור מהיר, שילוב אשר ניתן למצוא רק בקרב אנשי מקצוע.

 

כלי עבודה

בעל מקצוע
מה היה לנו עד עכשיו?